Roztrhlo sa vrece s negatívnymi správami za posledné obdobie ohľadom bánk Unicredit Bank a Deutsche bank. Často počúvam či ďalej veriť, či neveriť bankám, dokonca počúvam názory podobné ako nikomu neverím, nikomu len bankám tam sú moje financie v bezpečí. Je to naozaj tak? Poďme po poriadku:

Problémy nemeckého „kolosu“ Deutsche Bank ovplyvnili aj ďalšie banky. A nielen európske. Pokles hodnoty akcií zaznamenali aj také finančné domy ako UniCredit Bank, Royal Bank of Scotland, ale i prestížny európsky index Bloomberg Europe 500. „Deutsche Bank má výrazné väzby na mnohé európske, ale aj globálne banky. Medzinárodný menový fond ju vyhlásil za banku, ktorá je zodpovedná za najväčšiu časť systémového rizika v bankovom sektore,“  je skutočne veľká a dôležitá nielen pre chod Nemecka. „Veľkosť jej aktív je ekvivalentom 60 percent nemeckého HDP. Jej derivátová expozícia v hodnote 50 miliárd dolárov je niekoľkokrát vyššia ako HDP Nemecka,“

Zahraniční ekonómovia hodnotia, že ak by čisto teoreticky došlo ku krachu Deutsche Bank, spôsobilo by to podobný scenár ako krach americkej banky Lehman Brothers v roku 2008, čo spôsobilo svetovú finančnú krízu.

Niet pochýb, že centrálne banky prakticky po celom svete čelia náročným výzvam, ktoré spočívajú z konjunkcie procesu oddlžovania sa čo vytvorilo potenciál nízkeho hospodárskeho rastu a nízkych neutrálnych úrokových sadzieb. Tvorcovia menových politík sa preto ocitli v situácii, keď nie sú schopní znížiť reálne úrokové sadzby prostredníctvom štandardnej politiky v takom rozsahu, aby dostatočne stimulovali rast HDP.

Ďalšie a ďalšie uvoľňovanie menových podmienok vrátane programov nákupu aktív takisto zatiaľ neprináša želateľné výsledky, a ani nemôže. Jedno záprah menovej politiky totiž nestačí. Navyše, extrémne uvoľňovanie a záporné sadzby vedú k podkopávaniu stability finančného sektora a znižovania podstupovaného rizika bankami. Nezdravá kondícia nemeckých bánk na čele s najväčšou Deutsche Bank predstavuje veľké riziko pre ekonomickú stabilitu Európy. Dôvodom je hlboký pokles hodnoty akcií a dlhopisov najväčšej nemeckej finančnej inštitúcie Detsche Bank, pričom táto situácia môže mať veľmi nepriaznivý vplyv na budúcnosť Európy a jej menovej únie.

Čo sa stalo? Akcie Deutsche Bank začali prudko klesať po správe z 15. septembra, podľa ktorej americké ministerstvo spravodlivosti po banke kvôli predaju hypotekárnych cenných papierov z rokov 2005-2007 požaduje až 14 miliárd dolárov (12,5 miliárd eur). Zaplatiť takúto sumu je ale úplne mimo možnosti banky, ktorej trhová hodnota sa pred správou pohybovala okolo 18 miliárd dolárov (16 miliárd eur) a teraz je podstatne nižšia.

Deutsche Bank už vyplatila americkej vláde miliardy dolárov v rámci urovnania iných podobných sporov a trhy sa obávajú jej pádu. Nemecká vláda navyše trvá na tom, že záchrana banky nepripadá do úvahy, a zrejme to myslí vážne. Berlín totiž tento rok zablokoval snahy Talianska o pomoc jej veľkým bankám. Úrady pritom nenašli jediného zamestnanca Deutsche Bank, ktorý by v tomto prípade spáchal niečo, čo by sa dalo trestne stíhať. Ide o čisto politickú bankovú lúpež. Na faktoch v týchto prípadoch nezáleží, pretože žiadny z nich sa nedostane nikdy na súd. Žiadna banka si v dnešnom svete drakonickej finančnej regulácie nemôže dovoliť odporovať príkazom vlády. To je tiež najnovšie ponaučenie o systémových rizikách v tomto svete: vládna ľubovôľa sa stala jedným z hlavných rizík pre globálny finančný systém. Nehovoriac o tom ,že hrozba krachu talianskych bánk začína Európsku úniu strašiť viac ako odchod Veľkej Británie z únie.

Dlžníci miestnym finančným domom nevedia splatiť úvery za 400 miliárd eur. A mohli by sme pokračovať donekonečna. Dokonca to ani nemusia byť dezinformácie z médií . Každý inteligentný človek ktorý pozná bankový systém vie kde je pravda

Zhrnutie a rada na záver

Ten kto tvrdí, že jeho investície sú v bezpečí lebo sú pod dohľadom bánk nebodaj NBS je len krásna rozprávka, ale pravda je iná. Možností je veľa snáď len nájsť tú správnu. Odporúčam riadiť sa v dnešnej dobe nasledovným: STABILITA, KONTROLA, PEVNÝ VÝNOS, DLHOROČNÁ SKÚSENOSŤ a dôveryhodný OBCHODNÝ PARTNER